Naši vinaři

S každým novým VínoBoxem přibývají další prověření vinaři a vinařky.

Vinařství Helena Velké Pavlovice

„Vína s ženským rukopisem“

46827471_319294461998640_2115973186641199104_n

Rodinné vinařství Helena najdete na samém okraji městečka Velkých Pavlovic. Název dostalo podle jména majitelky, která všechna vína vyrábí sama, od samotné orby ve vinicích, až po zpracování hroznů ve finální produkt.

Majitelka byla od dětství spojena s pěstováním hroznů a výrobou vína, tak jako většina lidí na Moravě. Před vznikem firmy paní Helena vína vyráběla jen pro vlastní spotřebu rodiny a úzký okruh přátel. Postupně se rozhodla pro profesionální přístup. Neustále s filozofií, že dobrý vinař je ten, kdo není jen jeho výrobcem, ale kdo pochopil, že jde o chuť, vůni, jiskru a barvu vína, jelikož důležitá je jeho kvalita, nikoli kvantita.

Plocha vinic 2 ha

Roční produkce  20000 lahví

Vinařství Suský

46668695_292530404705830_8903532784463642624_n

Rodinné vinařství zastává trend výroby menších partií jakostních přívlastkových vín s výrazným vlivem vlastního rukopisu. Vína zpracovávají převážně z vlastních hroznů vypěstovaných ve vinicích vynikající vinařské trati Staré hory. Velké Pavlovice jsou známé výrobou kvalitních červených vín. Na produkci červených vín je zaměřeno také toto vinařství. Červené víno miloval i dědeček majitele vinařství František Štambachr, který byl poslancem Ústavodárného národního shromáždění a významným propagátorem moderního vinohradnictví a vinařství. Byl také autorem návrhu zákona pro studium zahradního inženýrství a zřízení zahradnické fakulty v Lednici na Moravě.

Základem výroby kvalitních vín je poctivá práce ve vinicích. Vinice ošetřují co nejšetrněji, což dokazuje zařazení tohoto vinařství do programu integrovaná produkce, která má pro pěstování révy vinné a výrobu vín stanovena pevná pravidla. Základní snahou těchto postupů ve vinohradnictví je minimalizace, resp. úplné vyloučení herbicidů a pesticidů.

Vinařství obdrželo zlatou známku Sysli na vinici. Hrozny z jejich vinic pochází z viniční trati, kde je potvrzen aktuální výskyt sysla obecného, který je kriticky ohroženým druhem savce.

Při výrobě vín snoubí moderní technologické poznatky s tradicí. Bílé hrozny zpracovávají čistě a citlivě technologií řízeného kvašení a červené odrůdy dlouhou macerací na rmutu, která trvá několik týdnů.

Plocha vinic 4 ha.

Roční produkce cca 15 000 lahví

Vinařství Michna

46846535_1609900565821834_6525926695709442048_n

Rodinná vinařská firma s již 26 letou tradicí. Společnost byla založena v roce 1991 Janem Michnou, dříve dlouholetým zaměstnancem velkopavlovických vinařských závodů. Rodinné vinice se nacházejí ve vinařské oblasti Velké Pavlovice. Veškerou úrodu hroznů zpracovávají ve vlastním sklepním hospodářství. Snahou je vyrábět v co největší míře kvalitní přívlastková vína v souladu s přírodou a s co nejmenším ovlivněním chemickými prostředky.

Mezi pěstované odrůdy patří jak bílé: Ryzlink Vlašský, Veltlínské zelené, Muškát Moravský, Muškát Ottonel, Neuburské a Rulandské bílé, tak červené odrůdy: Neronet, Zweigeltrebe, Svatovavřinecké, André a Frankovka.

Víno zpracovávají ve více jak 250 let starých sklepních prostorech, kde má produkované víno optimální podmínky ke zrání, které byli ověřeny generacemi našich předků. Sklepy se nacházejí na Ořechové ulici, která patří do významných vinařských lokalit Velkých Pavlovic.

Kvalitu vín potvrzuje mnoho významných ocenění, z nichž si nejvíce cení vítězství na Vinum Juvenale 2002.

Plocha vinic 3,5 ha

Vinařství Lacina

46744436_2193731167565620_3094484749486391296_n

Lacinovi vinaří v Pavlovicích od nepaměti. Významnou stopu ve vinařství zanechal Pavel Lacina starší, který je známým oenologem s mezinárodními degustátorskými zkouškami. Svůj profesní život spojil nejprve se společností Vinium a asi nejznámějším počinem z jeho působení v tomto podniku je recept na legendární Vineu. Nyní z jeho bohatých znalostí čerpají vevinařství a jeho vinařský rukopis nesou mnohá medailová vína.

Odvahu k technologickým experimentům zdědil i Pavel Lacina mladší, který je nyní hlavním představitelem vinařství. Jeho dílem je recept na Marhulové, které si získává srdce nejen našich zákazníků, ale našlo si cestu také do Japonska a dalších zemí. Pod vedením Pavla Laciny mladšího se vinařství stalo také členem VOC Modré hory, které se zaměřuje na produkci vín typických pro tuto oblast, v nichž je zdůrazněn typický charakter těchto odrůd.

Víno JaKUBA

46800596_2207973456152305_4909288472780472320_n

Je nové vinařství, které vzniklo ve Velkých Pavlovicích, v centru velkopavlovické vinařské podoblasti, v mikroregionu Modré hory. Nováčkem je ale pouze název. Víno JaKuba se vyčlenilo z tradičního velkopavlovického vinařství Lacina, které si za svou historii  získalo velký zájem milovníků vína díky vysokému standardu kvality, který drží ročník od ročníku od svého vzniku až dodnes.

Víno JaKuba si ke svému názvu připisuje přívlastek ...víno ze-mě, v němž se odráží celá filozofie vinařství. Rádi by, aby byl přívlastek ...víno ze-mě vnímán ve dvou významech.

"Tím prvním významem je víno ZEMĚ, naší krásné jihomoravské země, kde jsme se narodili my a kde se každý rok rodí na různých typech půd a na různých tratích hrozen, který se pak proměňuje v lahodná vína. Chceme tím říct, že právě země je tím hlavním vinařem, protože jak stará pravda říká, víno se dělá ve vinohradě. Práci na našich přibližně šesti hektarech vinic proto věnujeme velkou péči a naše vína jsou důkazem, že se tato péče vyplácí."

Druhým významem přívlastku ...víno ze mě je to, že "vínům dáváme i něco z nás". Se surovinou, kterou nám země dala, zacházíme šetrně ve všech fázích výroby, která využívá moderní technologie. Zároveň se však držíme hesla, že v jednoduchosti je krása a nevyužíváme dnešní široké nabídky nejrůznějších prostředků ovlivňujících víno. Jsme malé rodinné vinařství a nemáme ambice stát se velkým. Chceme Vám víno nalít, s Vámi si s ním ťuknout a s Vámi si přitom povídat jak o víně, tak o životě. Tento osobní rozměr vztahů s milovníky našich vín je pro nás velmi důležitý. A když si láhev odvezete domů, tak chceme, abyste si na nás v dobrém vzpomněli, až ji doma otevřete.